Szczawnica jest znanym uzdrowiskiem już od połowy XIX wieku. Leczone są tam choroby układu oddechowego i przewodu pokarmowego, ze względu na występowanie szczaw alkalicznych słonych oraz korzystnych warunków klimatycznych. Szczawnicki zdrój ma prawie dwieście lat. W latach 1973-1982 połączona z Krościenkiem, nosiła wtedy nazwę Szczawnica-Krościenko. Od 1982 ponowny podział miast. 1 stycznia 2008 zmieniono rodzaj gminy Szczawnica z miejskiego na miejsko-wiejski, co w praktyce oznaczało wyłączenie poza administrację miasta obszarów dawnych wsi Jaworki i Szlachtowa (nadając im status wsi) oraz Biała Woda i Czarna Woda (nadając im status części wsi Jaworki). Z wyłączonych terenów powstał obszar wiejski gminy miejsko-wiejskiej Szczawnica. Manewrowi temu wtórowało nietypowe "odebranie" praw miejskich Szczawnicy: 1 stycznia 2008 odebrano status miasta gminie miejskiej Szczawnica z równoczesnym (tego samego dnia) nadaniem statusu miasta miejscowości Szczawnica] Zabieg taki wynikał wyłącznie z ustawowego wymogu uwzględnienia zmiany statusu gminy i miejscowości wchodzącej w jej skład. Pomimo tego czysto biurokratycznego zabiegu Szczawnica de iure i de facto nie utraciła praw miejskich i ich potem nie otrzymała.
W Szczawnicy rozpoczyna się Droga Pienińska - szlak pieszo-rowerowy biegnący wzdłuż Dunajca (głównie po słowackiej stronie) i kończący się w słowackim Czerwonym Klasztorze. W pobliżu znajduje się Góra Jarmuta, na której wg podań znajdować się miała pogańska świątynia.
Szlaki turystyki pieszej
• Szczawnica - Palenica - Maćkówki - Szafranówka. 1.20 min, ˇ 50 min.
• Palenica - Szafranówka - Wysoki Wierch - Durbaszka - przełęcz pod Wysoką - Wąwóz Homole - Jaworki. 4.20 h
• Palenica - Szafranówka - Droga Pienińska. 1.10 h, ^ 1.25 h
• Szczawnica Dolna - Droga Pienińska - Czerwony Klasztor
• Trzy Korony - Sokola Perć - Sokolica - Szczawnica Dolna - Szafranówka - Durbaszka -Wysokie Skałki
• Dzwonkówka - Bereśnik - Bacówka PTTK pod Bereśnikiem - Bryjarka - Szczawnica - Palenica - Szafranówka
• Szczawnica dworzec PKS - dolina Sopotnickiego Potoku - Czeremcha - Schronisko PTTK na Przehybie
• Szczawnica dworzec PKS - Łysiny - Schronisko PTTK na Przehybie - Jazowsko
Wyciągi narciarskie
1) Arena Narciarska Jaworki - Homole:
- kolej linowa - krzesełkowa "Homole", 2-osobowa o długości 610 m, różnica wzniesień 116 m
- wyciąg narciarski talerzowy "Storczyk", długość 200 m, różnica wzniesień 35 m
- wyciąg narciarski talerzowy "Tubing", długość 150 m, różnica poziomów 20 m

2) Wyciąg narciarski "Pod Durbaszką" w Jaworkach, orczykowy o długości 550 m. - różnica wzniesień 112 m. obok wyciągu schronisko z wyżywieniem i noclegami,

3) Kolej linowa - krzesełkowa na Palenicę o długości 783 m., różnica wzniesień 260m.
- stok Palenica I - sztucznie śnieżony o długości 1000 m. różnica wzniesień 250m, homologowany przez władze FIS i PZN.
- stok Palenica II o długości 1800 m., różnica wzniesień 270 m - trasa biegnąca ze szczytu Szafranówki, aż do podnóża Palenicy, gdzie łączy się z trasą Palenica I.
- stok Szafranówka - dwa równoległe wyciągi orczykowe o długości 350 m, różnica wzniesień 75 m, trasa zjazdowa łatwa, sztucznie śnieżona,

4) Halfpipe - rynna śnieżna do snowboardu, pełnowymiarowa wraz z wyciągiem orczykowym na południowym stoku Palenicy

Palenica 722 m n.p.m. - szczyt w Małych Pieninach oddzielony przełęczą Maćkówki od głównego grzbietu. Ze Szczawnicy na szczyt można dostać się kolejką krzesełkową Palenica, zarządzaną przez Polskie Koleje Linowe. Na stokach góry znajdują się dwie trasy narciarskie, jedna z nich-czerwona - jest jedną z ciekawszych tras narciarskich w Polsce.
Szczyt zwiedzany był już w XIX w przez kuracjuszy szczawnickich, po oddaniu do eksploatacji wyciągu krzesełkowego jest obecnie masowo odwiedzany. Jest dobrym punktem widokowym na Pieniny i Beskid Sądecki. Po północnej stronie Palenicy znajdują się jeszcze dwa niższe wierzchołki: Groń (687 m) i Niżny Groń (605 m).
Spływ Dunajcem - na flisackiej tratwie to niezwykłe spotkanie z dziką, niezmienioną od tysiącleci przyrodą - jedna z największych atrakcji turystycznych Europy. Jednocześnie to najlepszy sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego. Tradycja spływu sięga 1 połowy XIX wieku. W swoim biegu Dunajec wyżłobił w wapiennych turniach Pienin romantyczny wąwóz, zwany Przełom Dunajca. Drewnianą tratwą zbudowaną z połączonych ze sobą wąskich łódek, płyniemy głębokim i krętym kanionem. Dunajec wije się i kluczy pomiędzy stromymi skałami. Widoki roztaczające się wokół, zapierają dech w piersiach, zmieniając się w bardzo szybkim tempie. W trakcie podróży flisacy barwnie opowiadają o Pieninach, przytaczając legendy o Janosiku. Sezon trwa od maja do października. Początek trasy spływu to przystań Sromowce - Kąty. Tratwami flisackimi pokonuje się 7 pętli w czasie zależnym od stanu wody - od 2 do 3 godzin. Jedna tratwa zabiera maksymalnie 12 osób dorosłych (+ dwóch flisaków). Przystań końcowa to Szczawnica Niżna.
RAFTING na Dunajcu - Spływ pontonami rzeką odbywa się na trasie Sromowce Wyżne - Szczawnica. Przeznaczony jest zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących uczestników. Mogą w niej uczestniczyć także dzieci. Chłód wody, górskie powietrze, piękno pienińskiego krajobrazu spowodują, że zapomnicie o stresach dnia codziennego.
Spływy kajakowe po rzekach górskich w pneumatycznych dwuosobowych jednostkach pod opieką instruktora nie wymagają dużych umiejętności technicznych dając za to dużą satysfakcję z pokonania rzeki. Pneumatyczne kanadyjki pozwolą na bezproblemowe pływanie nawet początkującym kajakarzom. Nad grupą czuwa instruktor w kajaku jednoosobowym, który pomoże w krytycznej sytuacji lub wskaże właściwą drogę na wodzie.
Obiekty sportowe
1) Kort tenisowy - ul. Główna / w pobliżu dworca PKS/
2) Kort tenisowy - ul. Szlachtowska 75 b (Ośrodek Szkoleniowo - Wypoczynkowy "Pod Jarmutą")
3) Przystań kajakowa na Dunajcu,
4) Ścieżka zdrowia w lasku modrzewiowym, ul. Park Górny, 1 km,
5) Plac zabaw dla dzieci do jazdy na deskorolkach i łyżworolkach "Skatepark" - dolna stacja KL "Palenica",
6) Basen kryty - Sanatorium "Budowlani" 8x18 m,
7) Boisko do koszykówki, dolna stacja kolei linowej na Palenicę
8) Boisko do piłki ręcznej, plażowej - ul. Główna / w pobliżu dworca PKS/
9) 6 oznakowanych szlaków turystycznych - pieszych,
10) 5 oznakowanych tras rowerowych,
11) 11 oznakowanych tras konnych.

Atrakcją regionu są również:

- przejażdżki konne
- wyjazdy w teren, rajdy,
- hipoterapia
- przejażdżki bryczkami,
- saniami
Wody mineralne - dzięki swoim warunkom geologicznym uzdrowisko posiada wyjątkowe wody mineralne.
Do najbardziej znanych zaliczyć można:
" Stefan" - zalecany w schorzeniach dróg oddechowych, nie zalecany przy nadkwasocie żołądka.
" Magdalena" - zalecana w schorzeniach dróg żółciowych i przy zaparciach
" Jan" - zalecany w schorzeniach dróg oddechowych i nadkwasocie żołądka"
" Szymon" - zalecany przy niedokrwistości u rekonwalescentów
" Wanda" - polecana przy podagrze i przy alergiach
" Helena" - polecana przy chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy
Niedzica to wieś położona częściowo nad Jeziorem Czorsztyńskim i w dolinie rzeki Niedziczanki na granicy Pienin i Pogórza Spisko - Gubałowskiego. Największą atrakcją turystyczną Niedzicy jest Jezioro Czorsztyńskie. Zapora i powstały sztuczny zbiornik wodny wzbudzał liczne kontrowersje i sprzeciwy ekologów, ale podniósł atrakcyjność regionu i zniwelował zagrożenie powodziowe. Powstało wiele ośrodków wodnych, wypożyczalni sprzętu pływającego. Powstała również przystań, gdzie cumuje statek wycieczkowy oraz plaża. W Niedzicy znajduje się duża stacja narciarska z trasami zjazdowymi i biegowymi.
 
Strona główna | Oferta | Atrakcje Szczawnicy | Galeria | Kontakt
© POKOJE u HAMERA - Szczawnica, pieniny noclegi. Realizacja: Verakom